Cep telefonu Led Tv Otel Tavsiye 2023

  Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı?

  Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı?
   

  Bir anne için bebeğinin önemini anlatmak pek de akıl işi değil çünkü bu bağın ne kadar asil ve merhametli olduğunu anne olmadan da bilmek bir nevi mümkün. Tabii ki bir annenin hissettiği kadar kuvvetli hissedemesek de en azından bir kavram olarak aklımızda oluşturabiliyoruz. Çünkü hepimiz bir annenin sevgili evladıyız. Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı? konumuzun ortaya çıkışı da anne ve çocuk arasındaki bağa dayanıyor. Her ne kadar artık küçük bir bebek olmasak da aslında onlar için küçük bir bebeğiz. Ve onların bize ellerinden geldiğince en iyi şekilde bakmaya çalıştıklarını ve bizi en iyi şekilde hayata hazırlamaya çalıştıklarını biliyoruz. Her anne evladı için en iyiyi , en güzeli ister. Doğduğumuz an bile bu ifadeler için geç bir zaman olabilir. Çünkü anneler çocukları doğmadan önce de onlarla duygusal bir bağ kurabiliyor. Annelik kavramı bebek henüz anne karnındayken gelişmeye , güçlenmeye başlıyor. Doğum öncesi en iyi ve dikkatli bir şekilde bebeklerini doğuma hazırlamaya çalışıyor.

  Bu en iyi ve dikkatli arayış doğumdan sonra tabii ki bitmiyor. Anneler bebekleri dünyaya geldikten sonra da onlar için en iyileri aramaya devam ediyor. Tabii ki babaların da bu arayışa etkisi küçümsenemeyecek miktarda. Fakat annelere kıyasla bu miktar çok da büyük değil. Doğum sonrası  uyku saatleri , beslenme düzeni tarzı şeylere anne ve baba büyük bir dikkatle yaklaşıyor. Ve bebeklerini ellerinden gelen en iyi imkanlarla yetiştirmek için büyük bir özen gösteriyorlar. Aslında bu onlar için bir içgüdü halinde diyebiliriz. Bebekleri günün her saati akıllarında. Başka bir şey düşünürken bile aslında onları düşünüyorlar.

  Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı?

  Zaman geçtikçe anne ve bebek arasındaki bağ güçleniyor. Anne ve bebek belirli bir düzene alışıyor.  Tabii ki zaman geçtikçe bebek de birkaç aylık olmuş oluyor. Bu sürecin sonucunda yani bebek henüz 1 yaşına girmemiş fakat 1 yaşına yaklaşmışken çoğu aile bebekleri için yürüteç kullanımına başlıyor. Yürüteç kullanmaktan çekinen ailelerin ise akıllarında bir soru işareti kalıyor.

  Bu yazıda bebekleri için yürüteç kullanıp kullanmamakta kararsız kalan ailelere hitaben bilgilendirme amaçlı bir Bebekler İçin Yürüteç Kullanılmalı mı? yazısı olacak. Birkaç araştırmanın sonuçlarını ve bazı uzman doktorların konuşmalarını harmanlayarak yürütecin faydalarını ve zararlarını , kullanılıp kullanılmaması gerektiğini sizlere bu yazı ile aktarmaya ve anlatmaya çalışacağım. Tabii ki bu tarz bir şey için sorumluluk üstlenmeyeceğim. Sadece size araştırmalarımın sonucunu aktaracağım. Size olan tavsiyem ise yazıyı okuduktan sonra, yürüteç kullanmak için cevabınız evet veya hayır olsa bile, aile doktorunuza başvurup bu konuyu onunla tartışmanızdır.

  Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı

  Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı

  Yürüteç Kullanmanın Zararları

  Çoğu uzman doktor yürütecin zararlı olduğunu düşünüyor ve yürüteç kullanımını önermiyor. Çünkü yürüteç kalçalarda anormal yüklenmeye sebep olduğu için ileriki yaşlarda kalça çıkığına sebep olabilmekte. Çünkü bebek yürüteç kullanırken istemeden de olsa kalça kısmını aşırı bir yüklenmeye maruz bırakabiliyor. Bu da kalça çıkığı denen bir hastalığa sebep oluyor. Bu yüzden yürüteci yardımcı bir araç olarak görmekten kaçınıyorlar. Çocukların kendi doğal seyirleri içerisinde emekleyip yürümeye başlamalarının daha doğal olduğunu ve kalça çıkığı denen hastalığın riskini azalttığını söylüyorlar. Bütün çocuklar özel bir hastalığı yoksa eğer mutlaka yürümeyi öğreniyorlar. Fakat bazı çocukların yürüme zamanı gecikebiliyor. Eğer çocuğunuzun yürümesi geciktiyse yürüteç kullanmak yerine bunun nedenlerini araştırmanız sizin için daha hayırlı olur.

  Peki çocuklar ne zaman yürümeye başlar? Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı? Normal bir çocuğun yürüme yaşı 1 yaş civarında gerçekleşir. Bazı çocuklar yürümeye 7-8 aylıkken bazısı ise 15-16 aylıkken yürümeye başlayabilir. Fakat 1.5 , 2 yaşına gelindiğinde çocuğunuz hala yürüyemiyor ise bir problemin varlığından söz edebiliriz. Böyle durumlarda yürümemenin sebebi araştırılmalıdır. Bu durumun genel sebebi çocuğunuzun yürürken denge kuramamasından kaynaklanır. Böyle durumlar genel olarak nörolojik sebeplerden dolayı gözlemlenir. Böyle bir durumda pediyatriste ve nörolojik muayeneye ihtiyaç vardır. Doktorunuzla iletişim halinde olmanız tavsiye edilir.

  Bunun yanında erken yaşlarda yürüteç kullanmaya başlayan çocuklar henüz yürümeye hazır olmadıkları halde yürüme pozisyonuna geçiyorlar. Ve ayağı içe doğru basma ve tam basmama durumundan dolayı ayakta bir takım sorunlar yaşanabiliyor. Tabii bunun yanında yürüteç kullanırken yaşanan kazalar da çocuğunuza zarar verebilmekte.

  Doktorlar ne düşünüyolarlar? Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı?

  bebekler-icin-yurutec-kullanilmali-mi

  bebekler-icin-yurutec-kullanilmali-mi

  Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı? Çoğu doktor çocukların emekleme , yürüme tarzı olayları zamanında ve doğal olarak yaşamalarını istiyorlar. Çünkü bunun onlar için en iyisi olduğunu düşünüyorlar. Ayrıca çocukların yürümeyi öğrenirken problem çözme becerilerinin geliştiğini , ayağa kalkmaya çalışırken ellerini ve gözlerini kullandıklarını söylüyorlar. Yürümenin doğal olarak gerçekleşmesinin çocukların gelişiminde önemli bir rol oynadıklarını düşünüyorlar. Bebekler için yürüteç kullanılmalı mı? sorusu hala kafa karıştırıcı bir soru olmaya devam ediyor…

  Gelişme döneminde çocukların yürüteç kullanmasının dezavantajlarından birisi de çocukların emekleyerek ve yürümeye çalışarak etrafı keşfetmekten mahrum kalmaları. Ayrıca yürüteç kullanan çocuklar parmak uçlarında yürümeye alışıyorlar ve ayaklarını yere tam basmıyorlar. Bu da zamanla ayak arkasındaki aşil tendonunu kısaltıyor ve yürüme bozukluklarına yol açıyor. Ve çocuklar ayak uçlarında yürümeye devam ediyor.

  Bunlar yürütecin zararlarından bazıları fakat çocuğunuzun sağlığına ve ilerideki yaşantısına etki edebilecek boyutta olan zararlar. Çoğu doktorun ortak görüşü ise paragrafın genel hitabından anlaşıldığı gibi yürütecin kullanılmaması yönünde. Çocuğunuzun doğal gelişiminin, yürümeye kendiliğinden başlamasının önemini vurguluyorlar. Yazının sonuna gelirken tekrar bu konuyu aile doktorunuzla ayrıca konuşmanızı tavsiye ediyoruz. Ve çocuğunuzla size sağlıklı, mutlu bir ömür diliyoruz.

  0 0 oylar
  Makale Değeri
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  Abone ol
  Bildir
  guest

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen yorum bırakın...x