Cep telefonu Led Tv Otel Tavsiye 2023

  Laptop Tavsiye 2017

  Laptop Tavsiye 2017
   

  Laptop , boyut ve ağırlık açısından çok büyük  olmayan, taşınabilir kişisel bilgisayarlara verilen isimdir. Ayrıca dizüstü bilgisayar veya  notebook olarak da bilinir. Laptoplar istediğimiz her yere rahatlıkla götürebileceğimiz oldukça pratik  bilgisayar türüdür. Adaptörü ile elektriğe bağlı çalışabileceği gibi bataryası sayesinde kablosuz olarak da kullanabileceğimiz bir cihazdır ve günümüzde Laptop Tavsiye 2017 oldukça önemli bir konudur.

  Bilgisayarla tanışma zamanımız 2000’li yıllara dayanmaktadır. İlk etapta kullandığımız laptoplar günümüzde kullandıklarımıza göre daha hantal ve yavaştır. Teknolojinin gelişmesiyle sürekli bir gelişim halinde olan laptoplar, kişiye özel kullanım seçenekleri sunmaktadır. Laptop kullanım açısından oldukça tercih edilen bir üründür. Evimizde, iş yerimizde, yolda, parkta, alışveriş merkezlerinde kısacası her yerde rahatlıkla kullanabiliriz.

  Binlerce çeşidi olan laptop içinde kendimize , yani kullanım alanımıza uygun olanı seçmeliyiz. İnternetten yada çevremizde teknolojiyle ilgili olan kişilerden bilgiler alabiliriz. Ulaşmış olduğumuz bilgiler sayesinde laptop önerilerini dikkate almalıyız.

  1. Laptop Tavsiye 2017 listemizin başında kullanım sebebimiz var. Yani laptop bilgisayarı neden alıyoruz? Hangi amaçla kullanmak istiyoruz?  Bilgisayarı, sadece internette takılmak, video izlemek, müzik dinlemek yada office programları kullanmak amacıyla almayı düşünüyorsanız düşük bütçeli bir laptop tercih edebilirsiniz. Ama oyun oynamak, çizim yapmak, grafik tasarım yapmak gibi amaçlardan biri için almayı düşünüyorsanız daha kapsamlı ve maliyetli bir laptop almanız gerekir.
  2. İkinci olarak bütçe devreye giriyor. Bir laptopa ne kadar bütçe ayırabiliyorsunuz? Piyasada 800 tl’ye de 5000 tl’ye de laptop bulunabilir. Kullanım durumunuza göre bilgisayarları sınıflara ayırıp kendiniz için en uygun bilgisayarı seçmenizde fayda var. Laptop Tavsiye listemizle bu seçimi rahatlıkla yapabileceksiniz.
  3. Laptop önerilerinde en önemli noktalardan birisi de bilgisayarın içindeki parçalardır. Bunlar RAM, ekran kartı, klavye, mouse, kamera, hoparlör, harddisk, USB-HDMI girişi, ısınma sorunu, ağırlığı , batarya ömrü gibi özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. 

   Laptop Tavsiye

   Laptop Tavsiye

  Laptop Tavsiye konusunda ana kriterler:

  RAM : Bilgisayarın performansını doğrudan etkileyen bir bellektir. Bilgisayarımız hızlı olsa bile RAM Belleği düşükse, cihazın yavaş çalışmasına sebep olan en önemli parçalardan birisidir.  

  Ekran Kartı : Bilgisayardaki görüntünün monitöre aktarılmasını sağlayan bir parçadır. Laptop tercih ederken dikkat edeceğimiz önemli bir noktadır. Bilgisayarda video/ film izlemek gibi işlemler için normal bir ekran kartı yeterlidir. Fakat tasarım, oyun oynamak gibi işlemler yapılacaksa daha iyi bir ekran kartı tercih etmemiz gerekir.

  Klavye :  Laptop bilgisayarların en önemli parçalarından biri olan ve oldukça yer kaplayan bir parçadır. Üzerindeki harf-rakam ve kısa yol tuşları sayesinde bilgisayarı yönetmemizi sağlar. Klavyenin temizliğine  ve üzerindeki tuşların silinmemesine özen göstermemiz gerekir.

  Mouse : Bilgisayar ekranındaki imlecin hareketlerini kontrol eden, klavyeye ek üretilmiş bir parçadır. Laptoplarda geliştirilen dokunmatik mouseların yanı sıra kablolu yada bluetooth bağlantılı mouselar da kullanılmaktadır.

  Kamera :  Genellikle Skype görüşmelerinde kullanılan, bilgisayar ekranının üzerindeki küçük , yuvarlar şeklindeki parçadır. Genellikle her bilgisayarda bulunan bir parçadır.

  Hoparlör : Ses işitmemize yarayan bir cihazdır. Genelde bir şey izlerken kullanmaya gerek duyduğumuz, kamera gibi hoparlör de çoğu laptopta olan bir parçadır. Haricen kulaklıkta kullanılabilir.

  Harddisk : Diğer bir adıyla sabit disk ; bilgisayardaki bilgilerin saklandığı ve depolandığı bir donanımdır. Harddisklerin en büyük avantajı bilgileri kalıcı olarak saklayabileceği gibi bilgisayarımız kapalı olsa bile bilgileri korumaya devam etmesidir.

  USB – HDMI Girişi : USB VE HDMI kabloları haricen kullanılan parçalardır. Çoğu zaman birçok bilgimizi USB’ye atarız. Böylelikle de fazla dosyalar bilgisayarımızda yer kaplamaz ve kasma yapmaz. HDMI ise Laptop ile  televizyon bağlantısını yapmak, görüntü aktarmak için kullanılan bir parçadır. Bu parçaların kullanımı, bilgisayarın yanındaki küçük girişler sayesinde yapılmaktadır.

  Isınma Sorunu : Isınma sorunu hemen hemen her Laptopta yaşanan bir problemdir. Bu problem bilgisayarı yavaşlatabilir hatta kapanmasına sebep olabilir. Bu probleme bir çözüm olarak üretilen soğutucular sayesinde önlem alabiliriz.

  Laptop Ağırlığı :  Satın alacağımız bilgisayarı sürekli yanımızda taşıyacaksak ağırlığına dikkat etmemiz gerekir. Üç kilonun üzerinde olmayan bilgisayarları tercih etmemiz sağlığımız açısından da oldukça önemlidir.

  Batarya Ömrü : Hiç kimse sürekli biten bir batarya ile uğraşmak istemez. Bilgisayarımızın pilinin çabuk bitmesi, fazlasıyla elektrik harcayacağı gibi işlerimizin yarıda kalmasına da sebep olabilir. Laptop alırken batarya ömrünün uzun sürdüğü cihazlar tercih edebilir yada yanımıza yedek batarya alabiliriz.

  Sizler için ufak birkaç bilgi verdikten sonra gelelim önerilen laptop markalarına ;

  5- LENOVO

  Laptop Tavsiye

  Laptop Tavsiye

  Her ne kadar modeller arasındaki fiyat uçurumları nedeniyle diğer markaların biraz gerisinde kalsa bile Lenovo halen en çok tercih edilen dizüstü bilgisayar markaları arasındadır. Bu konumunu Windows işletim sistemi üzerinden sunduğu üstün performansa ve ses sistemi gibi donanımlarının kalitesine borçludur. Thinkpad T450 modeli piyasada yaygın şekilde tercih edilen, iş amaçlı dizüstü bilgisayardır.

   

  4- TOSHIBA

  Laptop Tavsiye

  Laptop Tavsiye

  Toshiba rakiplerine kıyasla daha uygun fiyatlı bir seçenek olarak göze çarpıyor. Bilgisayar üzerinde grafik tasarım ya da modelleme gibi karmaşık işlemler gerçekleştirmiyorsanız günlük kullanım açısından ideal bir tercih. Öte yandan Chromebook 2 modeli tüm bu özelliklerin yanında etkileyici bir pil ömrü sunması nedeniyle bir adım öne çıkıyor.

   

  3- SONY – Laptop Tavsiye 2017

  Elektronik devi Sony’nin dizüstü bilgisayar piyasasına sunduğu modellerde göze çarpan özellikler ergonomi odaklı kullanım ve şık tasarımdır. Oldukça uzun pil ömrü de markanın artı hanesine yazılıyor. Vaio Fit Multi-Flip modelinde kullanıcılara tanıttığı tablete dönüşebilen dizüstü bilgisayar konseptiyle Sony çıtayı bir seviye daha yukarıya taşımış gibi görünüyor.

   

  2- ASUS

  Anakart üreticisi olarak alanında devrimsel gelişmelere imza atan firma olan Asus, profesyonel bir çalışma için oldukça iyi bir bilgisayar üreticisidir. Performansın oldukça yüksek olduğu bu bilgisayara uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Dünyada “en az servise giden ürün” unvanını almış oldukça kaliteli laptoplar üreten bir  firmadır.

   

  1- CASPER

  Bilgisayar denince aklımıza ilk gelen marka olan Casper, Orta Doğu ve Avrupa’nın en büyük bilgisayar üretim tesisine sahiptir. Birçok başarıya imza atan ve “ En İyi Bilgisayar Üreticisi” seçilerek listemizin birinci sırasında yer almayı hak eden bir firmadır.  Sürekli gelişen yeni teknolojilerini bir çok tüketiciye  sunarak , uzun yıllar hiçbir sorun yaşamadan sorunsuz bir şekilde çalışmayı başarmıştır.

  0 0 oylar
  Makale Değeri
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  Abone ol
  Bildir
  guest

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen yorum bırakın...x