Cep telefonu Led Tv Otel Tavsiye 2023

  Modem şifresi değiştirme

  Modem şifresi değiştirme
   

  Herkes mutlaka bir gün bir şekilde modem şifresi değiştirme işlemini

  Teknolojinin gelişmesi ile artık milyonlarca nokta, internet bağlantısına sahip! Fakat internete sahip olmak ile iş tamamen bitmiyor! İnternet bağlantınızın güvenliğine, ne kadar önem veriyorsunuz? Ya da modem şifreleri değiştirme işinizi düzenli olarak yapıyor musunuz? Bilindiği gibi çoğu internet sağlayıcısı, kullanıcıların kendilerini tercih etmesi için birbirinden farklı kampanyalara imza atıyor! Bu kapmayalar içerisinde, hiç internet bağlantısı yapılmamış olan bir evden, modem ve kurulum ücreti alınmayacağına dair detaylar da bulunuyor! Bu ilk duyulduğunda kulağa hoş gelse de yüz binlerce evde, aynı marka ve modele sahip modemin kullanılması, büyük bir güvenlik açığını gün yüzüne çıkarıyor! Modemler kutudan çıkarıldığında, genellikle ortak bir kullanıcı adı ve şifreye sahip oluyorlar! Modem marka ve modellerinin sınırlı olduğunu bilen kötü niyetli kişiler, modem şifrenizi değiştirmediğiniz takdirde; küçük, birkaç basit denemeden sonra rahatlıkla, internet bağlantınızı kullanabilecek hale geliyor! Peki bu, nasıl bir güvenlik açığını ortaya çıkarıyor? İnternet ağınızı kullanan kötü niyetli kişilerin, internet bağlatınız aracılığı ile yapacağı her türlü yasadışı hareket, tamamen sizin sorumluluğunuz altında olacaktır! Güvenliğinizi sağlamak için modem şifreleri değiştirme isimli bir liste oluşturduk ve en çok tercih edilen modemlerin şifrelerinin nasıl değiştirilebileceğini, güvenliğiniz için sizlere anlattık.

  Modem Şifreleri Değiştirme

  IP Adresi Öğrenme ve Kullanıcı Paneline Girme

  Modem şifreleri değiştirme k için başlangıç olarak; 2 adet bilgiye sahip olmanız gerekmektedir! Bu bilgiler; sahip olduğunuz ip adresi ve modeminizin şifresidir! Bu iki bilgiye sahip olduğunuz durumda; basit birkaç adımı izleyerek, modem şifrenizi rahatlıkla değiştirebilirsiniz! Ip adresinizi bilmiyorsanız; bilgisayarınızın başlat menüsüne tıklayarak, Çalıştır bölümüne girmeniz yeterlidir. Çalıştır bölümüne girdikten sonra karşınıza çıkan ekrana; “cmd” yazıp, enter’a basmanız gerekmektedir! Bu adımı uyguladıktan sonra karşınıza, komut istemi isimli bir bölüm gelecektir! Bu alana da “ipconfig” yazıp, enter’a bastığınızda; bilgisayarınız hakkında pek çok bilgi, karşınıza çıkacaktır! Karşınıza çıkan bilgi listesinde, işinize lazım olan bölüm; Default Gateway yazan bölümdür! Default Gateway bölümünün karşısında çıkan sayı dizisi, sahip olduğunuz modemin ip adresidir! Örnek vermek gerekirse, karşınıza şöyle bir sayı dizisi çıkacaktır; 123.123.1.2 . Şimdi sıra, modeminizin kontrol bölümüne ulaşmakta! Bunun için herhangi bir web tarayıcısı açarak, arama bölümüne, az önce edindiğiniz ip adresinizi girmeniz gerekmektedir. Ip adresinizi girip, enter’a tıkladıktan sonra karşınıza şifre istenen bir bölüm çıkacaktır. Eğer modem şifrenizi bilmiyorsanız; az sonra anlatacağımız adımları takip etmeniz gerekmektedir!

  Şifrenizi Bilmiyorsanız

  Genellikle modemlerin ilk kurulumu yapılırken; kullanıcı isimleri ve şifreler, markalara göre değişiklik gösterse de basit çiftler halinde olmaktadır! Örnek vermek gerekirse, kullanıcı adı; genellikle admin, şifreler ise; 1234, password, admin, ttnet ya da boş olmaktadır. Fakat yine de marka ve modele göre girmeniz gereken kullanıcı adı ve şifreleri, modem şifreleri değiştirme listemizde bulabileceksiniz!

  1 Airties Modem Şifresi Değiştirme – Modem şifreleri değiştirme

  Airteis modem şifresi değiştirme işlemi için başlangıçtaki ip adresi öğrenme bölümünü uyguladıktan sonra kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenen bir ekran karşınıza çıkacaktır! Kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra çeşitli modem ayarlarına ulaşabileceğiniz bir ekran ile daha karşılaşacaksınız! Eğer şifrenizi bilmiyorsanız; Airties modemleri için kullanıcı adı ve şifre bölümünü boş bırakarak, modem ayarlarınıza ulaşabileceğiniz sayfaya, erişebilirsiniz! Modeminizin ayarlarının karşınızda bulunduğu sayfanın sol kısmında, kablosuz yazan bölüme tıkladığınızda; altına birkaç bölüm daha çıkacaktır. Çıkan bölümlerden, kablosuz ağ güvenlik ayarlarını tıklamanız gerekmektedir! Güvenlik ayarlarına girdiğinizde, karşınıza; Şifreleme Yok, WEP ve WPA seçenekleri çıkacaktır! Bizim tavsiyemiz; WPA bölümünü seçmeniz! Çünkü en güçlü şifreleme, WPA alanında bizlere sunulmaktadır! WPA bölümüne tıkladığınızda, karşınıza kullanım şeklinize göre seçmeniz gereken, kişisel ve kurumsal gibi seçenekler çıkacaktır! Daha sonra girmek istediğiniz şifreyi parola bölümüne yazarak, kaydet bölümüne tıklamanız, Airties model şifresi değiştirme için yapmanız gerekenlerden! Uyarmakta fayda var! Şifrenizi değiştirdiğinizde, internet ağınıza tekrar bağlanmanız gerekecektir! Aslında Airties modem şifresi değiştirme k, sanılandan çok daha basit!

  2.ZyXel Modem Şifresi Değiştirme – Modem şifreleri değiştirme

  ZyXel modem şifresi değiştirme için gerekli adımları izleyerek, ip adresinizi web tarayıcınıza yazdığınızda; bu sefer karşınıza, ZyXel kontrol menüsü çıkacaktır! Kullanıcı adı ve şifrenizi girerek, ZyXel modeminizin ayar bölümüne ulaşabileceksiniz! Eğer şifrenizi bilmiyorsanız; ZyXel modemi için kullanıcı adı bölümüne; admin, şifre bölümüne ise; 1234 yazmanız gerekmektedir! Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza, yine bir dizi ayar bölümü çıkacaktır. Alt bölümden, ağ ayarlarını tıklayarak, kablosuzu seçmelisiniz! Daha sonra kablosuz ağ isminizi seçerek, şifrenizi de isteğinize göre ayarlayarak, uygula bölümüne tıklamanız, ZyXel modem şifresi değiştirme için yeterlidir!

  3.Huawei Modem Şifresi Değiştirme – Modem şifreleri değiştirme

  Huawei modem şifresi değiştirme için web tarayıcınıza, ip adresini girdikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir! Modeminizi TTNET’ten aldıysanız, genellikle şifre; admin, paralo ise; ttnet olmaktadır! Yapmanız gereken, ayarlar bölümüne girdikten sonra karşınıza çıkan bölümden, kablosuz ayarları seçerek, yeni şifrenizi belirlemek! Şifrenizin güvenilebilirliğini anlayabilmeniz için alt bölümde renkler ile şifrenizin hangi derecede güvenlik sağlayacağını, siz kullanıcılara belirten bir bölümde bulunuyor! Huawei modem şifresi değiştirme k aslında bu kadar basit!

  4.TP-Link Modem Şifresi Değiştirme – Modem şifreleri değiştirme

  Yine başta da belirttiğimiz ip adresinizi bulma ve web tarayıcınıza yazma işleminizi gerçekleştirdikten sonra TP-Link modem şifresi değiştirme işlemini, yarılamış oluyorsunuz! Karşınıza çıkan sayfada, kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenen bir bölüm çıkacaktır! Sahip olduğunuz kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra karşınıza, çeşitli ayarlara ulaşabileceğiniz bir sayfa çıkıyor! Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız; TP-Link modemleri için genellikle kullanıcı adı: admin, şifre ise; ttnet olmaktadır! Bu adımları takip ettikten sonra yapmanız gereken, karşınıza çıkan ekranda, kurulumu seçerek, sol bölümden güvenlik alanını tıklamanız. Daha sonra PSK Anahtarı yazan bölüme, belirlediğiniz şifreyi girerek, uygulaya tıklamanız yeterlidir! TP-Link modem şifresi değiştirmek aslında bu kadar kolay!

  tilgin-modem-sifre-degistirme

  tilgin-modem-sifre-degistirme

  5.Tilgin Modem Şifresi Değiştirme – Modem şifreleri değiştirme

  Tilgin modem şifresi değiştirme için yapmanız gereken ilk adım; ip adresinizi belirleyerek, web tarayıcınızın URL bölümüne girmek! Daha sonra karşınıza çıkan ekranda, sizden kullanıcı adı ve parola girmenizi isteyen bir bölüm çıkacaktır! Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra çeşitli ayarların bulunduğu sayfaya, ulaşabileceksiniz! Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız; Tilgin modemler için kullanıcı adı ve şifre bölümüne; admin yazarak, giriş yapmanız yeterlidir! Karşınıza çıkan ekranın üst bölümünden, kablosuz bölümüne tıklayarak, karşımıza çıkan ekrandan kendi kullanıcı adınız bulunan bölüme tıklamanız, gerekmektedir! Karşımıza çıkan yeni ekrandan, ağ isminizi değiştirebilir ve ağ isminin yanında bulunan güvenlik bölümüne tıklayarak, ağ şifrenizi değiştirebilirsiniz. Daha sonra yapmanız gereken; kaydet bölümüne tıklayarak, birkaç saniye beklemek! Tilgin modem şifresi değiştirme aslında bu kadar basit!

  0 0 oylar
  Makale Değeri
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  Abone ol
  Bildir
  guest

  2 Yorum
  Eskiler
  En Yeniler Beğenilenler
  Inline Feedbacks
  View all comments
  tilgin modem şifresi

  Arkadaşlar Telekomun vermiş olduğu Tilgin Modemler için giriş IP adresi 192.168.1.1
  Kullanıcı adı: admin
  Şifre: admin
  işinize yarayabilir diye paylaşıyorum. İyi çalışmalar

  2
  0
  Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen yorum bırakın...x