Cep telefonu Led Tv Otel Tavsiye 2023

  İslami Tatil Nerede Yapılır

  İslami Tatil Nerede Yapılır
   

  Muhafazakar Tatil Yerleri

  İslami Tatil nerede yapılır ? sorusu, turizm endüstrisinde ismini yeni yeni duyduğumuz bir kavram daha eklendi lügatımıza. Bir Müslümanın da bazı kıstaslar altında tatil yapabilmesi düşünülmüş olup, İslami inanca ve kurallara göre dizaynı yapılmış ve bu konseptte uygunluk içerisinde, tatil yapmak isteyenler için ortaya çıkmış bir durumdur. Bu tarz işletme otellerinde  ve tatil köylerinde yalnızca helal yiyecekler ve alkolsüz içecekler müşteriye sunulmaktadır. Bay ve bayanlara ayrı olarak tasarlanmış ve üretilmiş olan, yüzme havuzları, spa ve sağlık merkezleri ayrı bir düşüncenin sembolüdür. Bazı tesislerde yalnızca bayanların kullanabileceği özel olarak yapılmış, dışarıdan hiç kimsenin görünmeyecek şekilde tasarlandığı plajlar bulunmakla birlikte, tesislerin çoğunda İslami kurallara uygun kıyafetler sayesinde aileler tarafından kullanıma açık olan, karma plajlar da mevcudiyetini korumaktadır. Ayrıca tüm islami otel tesislerinde gelen misafirlerin ve turistlerin ibadetlerini yerine getirmeleri adına bay bayan Mescitler varlığını sürdürmektedir.

  İslami oteller diğer adı ile muhafazakar oteller olarak bilinmesine rağmen, turizm cenneti olan Türkiye’de hala yeni bir konsept olarak karşımıza çıkıyor ama hızlı bir şekilde yayılmaktadır. 1995 ilk kez kurulmasından sonra tam anlamıyla muhafazakar otel diye düşünebileceğimiz 26 adet islami otel daha açıldı. En başta yurt dışında yaşayan ve ana yurtlarına tatil yapmak için geri gelen Türk ailelerine hitaben açılmış olan, oteller artık tatil yapmak isteyen muhafazakar kesim insanları olan yerel halkı da cezbetmektedir.

  İslami kesim olarak adlandırılan ülkemizde yaşayan muhafazakar tarafın, islami otel vasıtası ile, rahat bir şekilde tatillerini yapacakları ve buna ek olarak aynı zamanda da dini hassasiyetlerini yaşayabilecekleri ve dini vecibelerini rahat bir şekilde yerine getirebilecekleri bir merkez olma konumuna yükselmektedirler.

  Otellerin Tercih Edilme Sebepleri,

  İslami Tatil nerede yapılır ve neden tercih edilir?  Söz konusu bu islami otellerin, tercih edilmelerinde ki en büyük etkenleri sıralayacak olursak,

  Kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı yüzebilecekleri, yüzme havuzları sağlanması

  Bayan ve erkek ayrı plajlarııının, kaplıcaların bulunması

  Aile sauna ve buhar odalarıının varlığı,

  Aile restorantlarının varlığı,

  Mescid ve tüketilecek yiyeceklerde halal gıda ürünlerinin kullanılması, İçki ve benzeri içeceklerin tüketime yasak olması gibi özelliklerine vakıf olmaları bu otellerin tercih edilme sebebi olarak düşünebiliriz.

  İslami otellerde konfor ve keyif ayn anda müşteriye yansıtılmaktadır. Yeni bir sistem kuran İslami oteller aynı zamanda Müslüman bayan ve erkeklerin inançları doğrultusunda tatil yapmasını sağlamasıyla gayet keyifli alanlardır.  İslam inancında içkinin yasak olması dolayısı ile bahsi geçen yerlerde alkollü içecekler yasaktır. Otelin lükslük durumuna göre mevcut olan, kaplıcalar, yüzme havuzları, spa ve masaj bölümleri de kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı düşünülmüş ve tasarlanmıştır. Tatilde sıhhat şarttır çünkü sıhhat olmayan vücudun tatil yapmaya muktedir bir gücüde bulunmaz. Bundan ötürü ise, otellerin sağlık merkezleri ve aile hizmetleri de müşterileri için hali hazırda bulunmaktadır.

  Diğer otellerde giyilebilen bikini veya mayo tarzı kıyafet yerini burada giyilmediği için haşema adı verilen, tesettür kadın mayosu olarak da bilinen kıyafet almakta ve bu kadınlar bu şekilde aile plajlarını kullanabilmektedirler. Ailede bulunan tüm kadın ve erkek bireylerin, birlikte yer aldığı karma plajların yanında bazı otellerde dışarıdan görülmeyecek şekilde tasarlanmış olan ve yalnızca bayanların kullanabilmesinin mümkün olduğu plajlar bulmak da gayet mümkündür. Bayanlar rahat bir şekilde su sporlarını yapsın diye, özel olarak tasarlanan bu kapalı plajlarda kıyafet seçimi için bir belirli bir kural yoktur. İnancın gereklerine göre tatil imkanı sunan, otellerde kadınlar ve erkekler için ibadet edebilmeleri adına mescitler bulunur, bu sayede yapılan tatilde yalnızca dinlenmeye yada eğlenmeye değil ibadetlere de yer verilmektedir.

  İslami Tatil nerede yapılır sorunuza karşın size bazı ipuçları vermek isteriz. İslami oteller içerisinde, otelin tasarımından tutun da, müşteriler için düzenlenen tüm aktiviteler, İslami kurallara, İslam’ın gerektirdiği mütaviziliğe ve İslam ahlaki değerlerine hassasiyet gösterilerek uygun olarak gerçekleştirilir. İnanca uygunluğu dolayısı ile, bu otellerdeki tüm tatillere de islami tatil veya helal tatil de denmektedir. Bu oluşturulan yeni tatil türü ile ilgili olarak, islami kesime mensup bireylerde  artık Ege ve Akdeniz’in denizinden ve güneşinden faydalanabilecektir. Türkiye’de son dönemde rövanşta olan helal tatil talepleri, günden güne bu konseptte varlığını sürdürmeye başlayan otelleri de beraberinde arttırmıştır. Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından bildirilen son güncel rakama göre 75 adet muhafazakar otelin varlığı bilinmektedir. Yalova ve Antalya’nın Alanya bölgesi bu kapsamda listede zirvededir. Bunun sebebi gerek yurt içi turistlerin, gerekse de Arap coğrafyasından gelen turist talepleri olduğunu görmemiz mümkündür. dokuzar tane tesise sahip olarak listenin başını çekiyorlar. İzmir’de uygun otel tavsiyemizde Çeşme’de listenin üst sıralarında yer almaktadır. Nevşehir, Bodrum’da uygun oteller , Afyon, Fethiye, Side, Sakarya, Kerpe, Kartepe, Didim, Altınoluk, Kuşadası, Manyas, Kaş, Denizli, Akçakoca ve Anamur da listede yer alan diğer yerlerdir. Bu bağlamda sizlere listede yer alan bazı otellerden bilgiler vermek istiyoruz.

  İslami Tatil nerede yapılır ve nerelere gidilir?

  Adin Hotel (240TL’den başlayan fiyatlarla…)

  İslami Tatil nerede yapılır sorunuza şöyle bir soru ile karşılık verelim ki, Eğer ailecek Akdeniz’de güzel bir tatil yapmak istiyorsanız ve aynı zamanda çok da masraflı olması derdinde iseniz, Adin Hotel tam sizin için aradığınız adres olabilir. Bayanlara özel kapalı ve açık yüzme havuzları, plajı, sahili, dinginliği ve eşsiz yemek lezzetleriyle Alanya’nın en gözde islami otellerinden biridir.

  1453 Bodrum Resort & SPA (119TL’den başlayan fiyatlarla…)

  Muhteşem Bodrum manzarası ve Ege’nin eşsiz mavisi sayesinde muhafazakar aileler için düşünülmüş güzel bir otel artık sizlerle.

  Adenya Otel (435TL’den başlayan fiyatlarla…)

  Antalya Alanya ilçesinde bulunan otel,  bay ve bayanlara özel hizmetleri ve tasarımı sayesinde alternatif helal tatil sektörüne farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Bay ve bayanlara özel plaj ve havuzlar, çocuk parkları ve Spa merkezi ile tatil sizin için muhteşem olacaktır.

  Wome Deluxe Hotel (316TL’den başlayan fiyatlarla…)

  Denize sıfır tesis özel plajı, 5 yıldızlı hali, yüzme havuzları sayesinde Alanya’nın öne çıkan islami otelleri arasında başı çekiyor.

  Angel’s Marmaris Otel (1050TL’den başlayan fiyatlarla…)

  Marmaris havasını bambaşka yaşayacağınız bu muhteşem otel dünyanın en iyi alkolsüz hizmet veren oteli ünvanına sahip. Bayanlara özel havuzu ve plajı, sunduğu lüks olanaklar ve lezzetli yiyecekleri sayesinde bir çok ödül alan bu islami otelde, isterseniz içinde havuzu bulunan özel villalarda da konaklama yapabilirsiniz.

  Caprice Thermal Palace / Aydın

  Muhafazakar otel denildiğinde akla gelen ilk otel, Caprice Thermal Palace’dır. Akdeniz iklimi özelliğini taşıyan farklı bitki türleri, tasarı olan palmiyelerle süslü gezi yolları, Didim’in deniz ve güneşi ile de birleşen yüzme havuzları, konuklara özlenen ve farklı bir tatil anlayışı sunmaktadır.

  Bera Otel / Alanya

  Gösterişli mimari, güzel plajları, turkuaz rengi denizi ve muhteşem bir manzara sayesinde islami otel sizlerle. Yüzme havuzları ile, mescidler ile otel tam tatil için.

   

  0 0 oylar
  Makale Değeri
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  Abone ol
  Bildir
  guest

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen yorum bırakın...x