Cep telefonu Led Tv Otel Tavsiye 2023

  Lazer Epilasyon Hakkında Sorular Cevaplar

  Lazer Epilasyon Hakkında Sorular Cevaplar
   

  Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

  Lazer Epilasyon Hakkında Sorular Cevaplar, Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki lazer epilasyon tıbbi bir işlemdir. Lazer denilen çeşitli dalga boylarında ışık üreten cihazlarla yapılır. İlk kullanılan lazer ruby lazerdir. Daha sonra alexadrite, diyot, Nd:YAG lazerler kullanmaya başlanmıştır. Şunu belirtelim ki IPL lazer cihazı değildir. Güzellik salonları ve kuaförlerde kullanılan ve bu yerlerde kullanımı kesin olarak yasak olan IPL cihazları ışık kaynaklarıdır.Bu tür cihazlarla kalıcı sonuç alınması oldukça zordur. Ülkemizde genelde çok düşük yatırım maliyetli Uzak doğu ve Çin kökenli cihazlar kullanılmaktadır. IPL cihazlarının cilde temas etmesi nedeniyle hijyen şartlarına dikkat edilmeli, aksi taktirde siğil gibi bulaşıcı hastalıklar temasla bir diğer hastaya geçebilmektedir.

  Lazer Epilasyon Ağrılı Bir İşlem midir?

  Lazer epilasyon işlemi bir miktar ağrılıdır, pek çok kişi tedaviyi rahatlıkla tolere eder. Fakat cihazın teknolojisi, kullanılan soğutma sistemi, kişinin ağrı eşiğine göre de ağrı şiddeti farklılık gösterir. Soğutma gaz, soğuk hava, jel veya su soğutmalı başlıklar ile yapılmaktadır. Hava soğutmalı cihazlar cilde sürekli el ünitesine entegre hortum ile -20 C hava verirler. Bu sistemde ağrı oldukça azdır. Gazlı soğutmada ise her atıştan hemen önce ve sonrası gaz püskürtülür. Jelli sistemde, jel sürülür ve cihazbaşlığı kaydırılarak işlem yapılır. Bu tür uygulamada hijyene dikkat etmek önemlidir. Aksi taktirde bulaşıcı hastalıklar görülebilir. Alexandrite lazer uygulaması son derece konforlu ve az ağrılıdır. Her atış ciltte lastik çarpması gibi bir his oluşturur. Nd Yag cihazlar Alexandrite lazerlere göre daha ağrılıdır. Ağrı eşiği düşük olanlar anestezik krem kullanılabilir. Diyot lazerlerde genelde jel uygulanır.

   

  Hanımlar Lazer Epilasyon Konusunda Nelere Dikkat Etmeli?

  Tedavinizin devamlılığı ve güvenliğiniz açısından dermatoloji uzmanı yada plastik cerrahi uzmanı bulunan sağlık kuruluşlarını tercih ediniz. Ön görüşme mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalı ve sağlığınız açısından uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir.

  Çok sağlam referanslı veya herşeyiyle güvendiğiniz bir kuruluş olmadığı sürece paket kampanya almayı ve toplu peşin ödeme yapmayı fiyat çok cazip görünse bile tercih etmeyiniz,“bitene kadar kampanya” yada “bitme garantisi” veren merkez ve salonlara bitmenin ne anlam geldiğini mutlaka sorunuz, karar verirseniz bitme garantisini yazılı bir sözleşme ile talep ediniz.

  İLGİLİ: Lazer Epilasyon Aleti Tavsiye modeller için tıklayınız.

  Güzellik salonlarında ve kuaförlerde lazer epilasyon yapılması hatta IPL yapılması kesinlikle yasaktır.

  Salon ve kuaförler belediyeye bağlıdır ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmezler. Buralarda doktor bile çalışsa tıbbi tedavilerin yapılması yasal değildir.

  Epilasyon amaçlı sağlık kuruluşlarında IPL yaptırabilirsiniz ancak kalıcılık konusunda beklentinizi çok yüksek tutmayınız. Yeni teknoloji tanınmış markaların IPL cihazları ile doğru çalışılmak kaydıyla başarılı sonuçlar alınabilir. Özellikle şu unutulmamalıdır ki aşırı ucuz çalışan pekçok yerde Uzakdoğu ve Çin malı cihazlar yaygın olarak kullanılmaktadır. IPL ‘in yanlış kullanımına bağlı ciltte ciddi yanıklar hergün dermatoloji polikliniklerine gelmektedir. Ayrıca IPL kılları azaltmak yerine kuvvetlendirebilir yada kılları incelterek lazerleri bu kıllara karşı etkisiz hale getirir.

  Siz Dr Şerife Arslan Dermatoloji ve Kozmetoloji Kliniği Olarak Lazer Epilasyonda Neleri Yapıyorsunuz?

  Açık renk cilt, koyu renk kıla sahip olanlarda cevap en iyidir. Bu kişilerde en tercih edilen cihaz alexandrite lazerlerdir. Kliniğimizde alexandrite cihazımız olup önemli özelliği burst tipi ile çalışmasıdır. Bu sayede diğer alexandrite cihazlarından farklı olarak ince tüylerde etkili olup, tip IV deri tipi denilen esmer kişlerde güvenle kullanılabilmesidir. Lazer epilasyon işleminden etkin sonuç alınabilmesi için hangi marka veya teknoloji olursa olsun uygulama uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.Lazer epilasyon işlemi sırasında cilt tipinize uygun güç (enerji), pulse süresi doğru hesaplanmalı, lazer başlık çapları uygun seçilmelidir.

  Son Olarak Lazer Epilasyonun Zararları Var mıdır?

  Lazer ışınları radyasyon içermez, kanser yapıcı etkisi yoktur. Doğru doz ayarlaması yapıldığında lazer epilasyonun yan etki riski çok düşüktür. Lazer uygulama sonrası 48 saat kadar sürebilen kızarıklık ve ödem olabilmektedir. Kıl köklerindeki küçük kabarıklıklar etkin doz çalışıldığını gösterir.Bazen uçuk oluşmasına neden olabilir. Nadiren deri renginden açık yada koyu renkte lekelenmelere  neden olabilir. Bu lekeler genelde birkaç hafta yada ayda kaybolur. Yüksek enerji ile su kabarcıkları(yanık) oluşurken düşük enerji ile de kıl kökü tahrip olmayıp sadece incelme, renginde açılma olur. Bu tip tüylere de daha sonra kullanılacak etkin doz lazer epilasyon etki etmez.

  Sayın Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerife Arslan hanımın yazı dizisinden alınmıştır. Kendisine teşekkür ederiz.

  Kaynak:  http://www.evhanimlari.tv/lazer-epilasyonda-nelere-dikkat-edilmeli.html

  0 0 oylar
  Makale Değeri
  BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
  Abone ol
  Bildir
  guest

  1 Yorum
  Eskiler
  En Yeniler Beğenilenler
  Inline Feedbacks
  View all comments
  1
  0
  Yorumlarınız bizim için değerli, lütfen yorum bırakın...x